Čína podrobne popisuje spôsob, ako dosiahnuť svetový mier
Zhang Yunbi - China Daily: Peking vydal prelomový dokument, v ktorom podrobne vysvetľuje navrhovanú Globálnu bezpečnostnú iniciatívu.
Zhang Yunbi, China Daily, 21.2.2023
Peking vydal prelomový dokument, v ktorom podrobne vysvetľuje navrhovanú Globálnu bezpečnostnú iniciatívu, krok, ktorý podľa diplomatov a expertov pomôže svetu lepšie pochopiť prístup Číny k budovaniu svetového mieru prostredníctvom koordinovaného úsilia medzi krajinami.
„Koncepčný dokument iniciatívy globálnej bezpečnosti“ bol vydaný v utorok na podujatí Lanting Forum, ktoré usporiadalo ministerstvo zahraničných vecí v Pekingu.
Iniciatívu navrhol prezident Si Ťin-pching v apríli minulého roka. V súčasnosti túto iniciatívu podporilo viac ako 80 krajín a regionálnych organizácií, uviedol v utorok hovorca ministerstva zahraničných vecí Wang Wenbin.
Dokument rozpracoval holistické myslenie Pekingu o pozadí iniciatívy, o základných presvedčeniach, princípoch a prioritách spolupráce, ako aj o platformách a mechanizmoch, ktoré takejto spolupráci slúžia.
Dokument vyzval štáty, aby zostali oddané vízii „spoločnej, komplexnej, kooperatívnej a udržateľnej bezpečnosti“ a „brali vážne obavy všetkých krajín o legitímnu bezpečnosť“.
Medzi podrobné oblasti pre väčšiu koordinovanú prácu patrí predchádzanie jadrovej vojne a „podpora politického urovnania medzinárodných a regionálnych pálčivých problémov“.
Čína sa tiež zaviazala usporiadávať konferencie na vysokej úrovni o iniciatíve na posilnenie politickej komunikácie a podporu medzivládneho dialógu a spolupráce.
Minister zahraničných vecí Qin Gang vo svojom prejave na fóre povedal, že „bezpečnosť by nemala byť monopolizovaná niektorými krajinami“, keďže ide o legitímne právo všetkých krajín.
Čína bola vždy odhodlaná podporovať mier a dialóg, povedal Qin. Dokument demonštruje zmysel Číny pre zodpovednosť za ochranu svetového mieru a pevné odhodlanie brániť globálnu bezpečnosť, povedal.
Poznamenal, že vonkajšie pokusy potlačiť a donútiť Čínu sa zintenzívnili, čo predstavuje vážnu hrozbu pre národnú suverenitu a bezpečnosť. "Čína je významná krajina a jej rozvoj sa nedosiahne bez bezpečných medzinárodných okolností. Rovnako tak svet nebude mať bezpečnosť bez bezpečnosti Číny," povedal.
Siyabonga Cwele, juhoafrický veľvyslanec v Číne, pre China Daily povedal, že to, čo naňho v novinách najviac zapôsobilo, bolo, že Čína ako veľká krajina a hospodárstvo je stále odhodlaná nestať sa hegemónom alebo šikanovať ostatných.
"Naozaj dúfame, že všetky rozvinuté krajiny môžu ísť touto cestou, aby sa uistili, že nevyužívajú svoju ekonomickú alebo vojenskú silu na donútenie ostatných, ale spolupracujú s ostatnými na spoločnej prosperite pre všetkých," dodal.
Danilo Turk, bývalý prezident Slovinska, uviedol, že GSI "správne zdôrazňuje ústrednú úlohu rešpektovania suverenity, integrity a dôstojnosti všetkých štátov, a nepoužívania sily ani zasahovania do vnútorných záležitostí štátov".
"Iba spolupráca založená na rešpektovaní druhých a na oprávnenom záujme ostatných... sľubuje cestu vpred," povedal vo videu.
Pan Ki-mun, bývalý generálny tajomník Organizácie Spojených národov, vo video prejave povedal, že „musíme zvýšiť naše úsilie o revitalizáciu multilateralizmu a vytrvať pri spoločných výzvach, ktorým čelíme“.
Vyzval piatich stálych členov Bezpečnostnej rady OSN, aby posilnili a prevzali skutočnú vedúcu úlohu pri udržiavaní medzinárodného mieru a bezpečnosti.
Zhang Ming, generálny tajomník Šanghajskej organizácie pre spoluprácu, povedal, že mnohé detaily GSI odrážajú niektoré zo základných princípov organizácie a noviny „ponúkajú čínsku múdrosť pre región a svet, aby správne riešili rastúce bezpečnostné výzvy“.
Wang Wen, výkonný dekan čínskeho inštitútu pre finančné štúdie Renminskej univerzity v Chongyang, uviedol, že dokument vyjadruje vážne obavy Číny z globálnej bezpečnostnej situácie, ako aj jej nádej, že zabráni tomu, aby sa odohral najhorší scenár. Ponúka tiež čínske riešenie neustále sa zhoršujúcej globálnej bezpečnostnej situácie, povedal Wang.
Keďže sa ukrajinská kríza tento týždeň blíži k svojmu ročnému výročiu, minister zahraničných vecí Qin povedal, že Čína je "hlboko znepokojená" neustálou eskaláciou konfliktu a možnosťou, že sa vymkne kontrole.
Potvrdil záväzok Pekingu prispieť svojimi myšlienkami na politické urovnanie krízy a zároveň povedal, že Čína nalieha na príslušné krajiny, aby prestali podnecovať krízu, prestali hádzať vinu na Čínu a prestali propagovať tvrdenie, že „dnešná Ukrajina je zajtrajší Taiwan“.
Preklad článku “Paper details way to achieve world peace“, 21.2.2023