Moment BRICS: Smeruje EÚ k multipolárnemu horizontu?
Editorial - Sputnik: EÚ začala v parlamente diskusiu o svojich vzťahoch s krajinami BRICS, čo predstavuje kľúčový moment globálneho posunu od americkej hegemónie k multipolárnemu svetu.
Editorial, Sputnik International, 8.12. 2023
Európska únia začala v Európskom parlamente otvorenú diskusiu o svojich vzťahoch s krajinami BRICS, čo predstavuje kľúčový moment v súvislosti s globálnym posunom od americkej hegemónie k multipolárnemu svetu.
Konzervatívni európski politici chcú rozvíjať vzťahy so skupinou rozvíjajúcich sa ekonomík na čele s Ruskom a Čínou.
Skupina BRICS sa po vstupe Saudskej Arábie, Iránu, Etiópie, Egypta, Argentíny a Spojených arabských emirátov rozšírila na 11 členov a v budúcnosti sa môže rozrásť na 18 členov.
Táto skupina nezápadných krajín má významný hospodársky a politický vplyv, čo podnietilo EÚ, aby sa usilovala o partnerstvo s touto koalíciou na konferencii, ktorá sa konala tento týždeň pod názvom "Rastúca sila BRICS: Dôsledky pre Európsku úniu".
Konferencia, ktorú zorganizovalo bruselské analytické centrum Vocal Europe a konzervatívna Európska ľudová strana (EPP), najväčšia politická skupina v Európskom parlamente, sa sústredila na politické diskusie - a odhalila nedostatok jasne definovanej politiky EÚ voči BRICS.
Hlavná rečníčka Tokozile Xasa, stála predstaviteľka Juhoafrickej republiky pri EÚ, uviedla, že po rozšírení BRICS na BRICS+ bude aliancia predstavovať takmer 30% svetového HDP a 47% svetovej populácie.
Zdôraznila však, že BRICS+ nie je výzvou pre existujúce systémy, ale snahou o jednotu a spoluprácu so širším okruhom rozvojových krajín a o strategickú spoluprácu s tradičnými partnermi, najmä s EÚ:
"Nie je to protizápadná koalícia, ako by si mnohí želali. Keďže BRICS+ a Južná Afrika podporujú strategické partnerstvo s EÚ v rámci strategického partnerstva medzi Južnou Afrikou a EÚ, je dôležité uznať komplexnú sieť vzťahov medzi týmito subjektmi," povedala Xasa.
Zástupkyňa Juhoafrickej republiky tiež zdôraznila potenciál Afriky v oblasti hospodárskeho rozvoja a úlohu BRICS pri podpore vzájomne výhodného partnerstva, najmä v oblasti projektov infraštruktúry a industrializácie na kontinente:
"Keď vznikol BRICS, neustále sme upozorňovali na to, že posilňuje hlas Juhu. Má veľmi jasné predstavy o tom, čo môže urobiť pre spoločný rozvoj, čím sa vytvára partnerstvo, ktoré umožňuje krajinám vidieť, aké prekážky, oblasti a ako môžu spoločne prispieť k tomu, kde sa dnes nachádzame," poznamenala Xasa.
Xasa vo svojom prejave zdôraznila význam posilnenia spolupráce v oblasti poľnohospodárstva medzi EÚ a krajinami BRICS ako kľúčového prostriedku na dlhodobé zmiernenie chudoby a hladu. Zdôraznila kľúčovú úlohu výmeny poznatkov, ktorá je podľa nej kľúčová pri zvyšovaní produktivity poľnohospodárstva.
V súvislosti s výzvami, ktoré prináša vznik nových trhov, ktoré umožňuje Africká kontinentálna zóna voľného obchodu, vyjadrila obavy z nekalej konkurencie ohrozujúcej potenciálne rozvojové kroky zamerané na zlepšenie kvality života ľudí.
Nemecký poslanec Európskeho parlamentu Helmut Geuking zopakoval potrebu tolerancie, jednoty a spolupráce s krajinami BRICS, pričom uznal ich kľúčovú úlohu pri formovaní budúceho globálneho hospodárstva:
"Potrebujeme toleranciu, prijatie a skutočnú ochotu zostať spolu a spolupracovať. Krajiny BRICS sú kľúčové pre budúcnosť, ak sa pozrieme na hospodárstvo," zdôraznil Geuking.
Holandský poslanec EP Marcel de Graaff, člen skupiny Identita a demokracia, kritizoval neokoloniálny prístup EÚ. Vyzval na prehodnotenie hospodárskych vzťahov a naliehal na rovnocenné partnerstvo s rozvojovými krajinami vrátane krajín BRICS:
"V súčasnosti sa EÚ nepozerá do zrkadla a nevidí, že sama vyprovokovala zmenu režimu na Ukrajine; čo fakticky ohrozilo bezpečnosť Ruska. To, čo je potrebné urobiť, aby sme sa priblížili k BRICS, je začať sa pozerať, skutočne sa pozerať do zrkadla a potom začať pracovať na rovnocennom základe z hospodárskeho hľadiska. Začať s hospodárstvom a začať rešpektovať autonómiu ostatných krajín," povedal de Graaf.
Poslankyňa Európskeho parlamentu z Francúzska France Jamet, ktorá zdôraznila, že je dôležité vyhnúť sa zúženému pohľadu na svet založenému výlučne na vlastných skúsenostiach a cieľoch EÚ, naznačila pripravenosť EÚ viesť dialóg s krajinami BRICS a zdôraznila význam otvorených diskusií o rôznych otázkach - hospodárskych, demokratických či finančných - so zvyškom sveta:
"Nemôžeme sa na svet pozerať cez našu vlastnú prizmu, založenú na našich vlastných skúsenostiach a cieľoch," povedala Jamet. "Verím, že sme na začiatku nového procesu, a to ma teší. Mám záujem na tom, aby sme boli schopní viesť dialóg s krajinami BRICS."
Bývalý predseda Európskeho hospodárskeho a sociálneho výboru Henri Malosse spochybnil účinnosť uvalenia sankcií a zdôraznil ich vplyv na bežných občanov.
Konferencia, na ktorej sa zúčastnili zástupcovia všetkých frakcií, zdôraznila zásadný význam krajín BRICS pre budúci rast svetového hospodárstva. Keďže EÚ sa pohybuje v tomto meniacom sa prostredí, otvorený a konštruktívny dialóg sa ukazuje ako kľúčový prvok pri budovaní trvalých vzťahov medzi regiónmi.
Prvá konferencia o vzťahoch medzi EÚ a krajinami BRICS sa konala v Európskom parlamente v Bruseli, kde 22 poslancov Európskeho parlamentu a zástupcov krajín BRICS diskutovalo na tému "Rastúca sila BRICS: Dôsledky pre Európsku úniu."
Medzi významnými účastníkmi boli zástupcovia stálych predstaviteľov z krajín ako Čína, India, Saudská Arábia, Nemecko, Francúzsko, Grécko, Holandsko a Španielsko, ktoré v súčasnosti predsedá Európskej rade. Všetci účastníci uznali kľúčovú úlohu BRICS v globálnom hospodárskom raste a zdôraznili jeho význam v podmienkach politických rozdielov.
Preložené z článku “BRICS Momentum: Is EU Pivoting Towards a Multipolar Horizon?“, 8.12. 2023