Rusko a Čína načrtli v Pekingu nový hospodársky poriadok
Pepe Escobar - Sputnik International: História nám tento týždeň predstavila konečný, jasný kontrast medzi geopolitikou minulosti a geopolitikou budúcnosti.
Pepe Escobar, Sputnik International, 20.10. 2023
História - s podtónom poetickej spravodlivosti - nám tento týždeň predstavila konečný, jasný kontrast medzi geopolitikou minulosti, ktorá sa odohráva v ohnivom kúte juhozápadnej Ázie, a geopolitikou budúcnosti, ktorá sa odohráva vo východoázijskom Pekingu, jednom z hlavných miest vznikajúcej multipolarity.
Začnime budúcnosťou. Tretie fórum Pás a cesta v Pekingu fungovalo ako akási cestovná mapa pre hospodársku/infraštrukturálnu integráciu Eurázie. Predchádzalo mu to, že Štátna rada Čínskej ľudovej republiky 10. októbra zverejnila pomerne podrobnú bielu knihu o nových hodvábnych cestách - alebo Iniciatíve pásu a cesty (BRI), ktorá je aktuálnou zastrešujúcou koncepciou zahraničnej politiky Číny v dohľadnej budúcnosti.
Ako píše Telegram kanál Geopolitics Live:
Vďaka úsiliu Ruska a Číny získala spolupráca medzi krajinami v oblasti energetiky komplexný a rozsiahly charakter, povedal Si Ťin-pching.
Čínsky líder dodal, že energetická spolupráca medzi Ruskom a Čínou zohráva aktívnu úlohu pri zabezpečovaní energetickej bezpečnosti oboch krajín a celého sveta.
Čína je pripravená spolupracovať s Ruskou federáciou na zlepšení udržateľnosti dodávateľských reťazcov v energetickom sektore, uzavrel Si.
BRI, pôvodne definovaná ako OBOR (One Belt, One Road), bola spustená pred desiatimi rokmi prezidentom Si Ťin-pchingom, najprv v Astane v Kazachstane (časť "pásu", ako v sérii hospodárskych pásov) a potom v Jakarte v Indonézii (časť "cesty", ako v námornej Hodvábnej ceste).
Po desiatich rokoch, takmer 150 zúčastnených krajinách a viac ako 1 bilióne dolárov v čínskych investíciách to všetko zhrnula biela kniha: BRI sa neustále rozvíja ako viacvrstvová platforma medzinárodného obchodu a prepojenia; ako mechanizmus rozvoja rozsiahlych oblastí globálneho Juhu/globálnej väčšiny; a ako praktická protiváha západnej hegemónie.
Väčšina projektov BRI sa týka ťažobného priemyslu a dopravných koridorov. Nie náhodou sa kľúčové ťažobné odvetvia sústreďujú v Rusku a Perzskom zálive, a to úzko súvisí s komplexnou strategickou snahou Pekingu obísť zadržiavanie hegemóna a prípady hybridnej vojny.
Preto nie je divu, že čestným hosťom Fóra 2023 bol prezident Putin; a zo všetkých diskusií celkom jasne vyplynulo, že Rusko bude odteraz ešte viac kľúčovým partnerom BRI - v súlade s prehlbovaním rusko-čínskeho strategického partnerstva sú obe vedenia úplne zosynchronizované.
V súlade s dôkladným čínskym protokolom, ktorý je plný symboliky, bolo nevyhnutné, že pri vstupe na slávnostnú večeru fóra bol prvým čestným hosťom Putin. Hneď za ním boli lídri zo strednej Ázie (Tokajev a Mirzijojev z Kazachstanu a Uzbekistanu) a juhovýchodnej Ázie (Joko Widodo z Indonézie).
Ďalší krok: Severná hodvábna cesta
Prezident Si oznámil, že účastníci podnikateľského samitu na fóre uzavreli nové dohody o infraštruktúre v hodnote 97,2 miliardy USD.
To je nová paradigma. Porovnajte ju so starou paradigmou večných vojen: Biely dom pracuje na balíku 100 miliárd dolárov na financovanie ukrajinsko-izraelských vojen.
Trojhodinové osobné stretnutie medzi Putinom a Si bolo kľúčové z viacerých hľadísk. Bolo názornou ukážkou toho, ako Rusko a Čína spoločne organizujú snahu o vytvorenie multipolárneho sveta a toho, ako BRI funguje bok po boku s nadchádzajúcim BRICS 11 (v platnosti od 1. januára, keď Rusko začne predsedať BRICS).
Putin, ľstivý ako líška, poznamenal, že nám nemôže povedať "všetko", o čom rokoval so Si. Mohol však povedať, že prešli "celú bilaterálnu agendu, je tam veľa otázok: je to hospodárstvo, financie, politická interakcia a spoločná práca na medzinárodných platformách."
Okrem toho "sme podrobne diskutovali aj o situácii na Blízkom východe. Podrobne som prezidenta informoval aj o situácii v ukrajinskom regióne. Všetky tieto vonkajšie faktory sú spoločnými hrozbami. Posilňujú rusko-čínsku interakciu."
Čína a Rusko podpísali najväčšiu dohodu v ich spoločnej histórii o dodávkach obilia; 2,5 bilióna rubľov za 70 miliónov ton obilia, strukovín a olejnín dodávaných počas 12 rokov.
To úplne ničí sériové scenáre amerických Think Tanklandov, ktoré obhajujú námornú blokádu ako kľúčovú stratégiu na zadržiavanie Číny s cieľom vyhladovať ju na potravinách a surovinách.
Pokiaľ ide o energetiku, Si očakáva, že rozšírená Sila Sibíri II alebo plynovod Rusko-Mongolsko-Čína dosiahne "podstatný pokrok" čo najskôr.
Hoci Putin zdôrazňoval "rešpektovanie civilizačnej rozmanitosti" Ruska aj Číny, ako aj právo každého civilizačného štátu na vlastný model rozvoja, v skutočnosti vyniklo najmä jeho podrobné vysvetlenie koridorov prepojenia.
Putin zdôraznil:
"V európskej časti Ruska sa vytvára severojužný koridor - od Baltského mora po Irán. Bude sa tam organizovať bezproblémová železničná komunikácia."
Bol to priamy odkaz na Medzinárodný severojužný dopravný koridor (INSTC), ktorého hlavnými uzlami sú Rusko, Irán a India. Ten sa v strednodobom a dlhodobom horizonte prepojí s centrálnymi euroázijskými koridormi BRI.
Putin dodal, že "ďalšie úseky budú prechádzať cez Sibír, Ural a Jamal. Vybuduje sa Severný morský priechod - do Severného ľadového oceánu. Železničné trasy budú viesť z centrálnej Sibíri na juh - k Indickému a Tichému oceánu (...) Koridor bude prechádzať aj z Arktídy na juh - vybuduje sa železničná trať z BAM do Jakutska, mosty cez Lenu a Amur, zmodernizujú sa diaľnice a vytvoria sa hlbokomorské terminály."
Putinova charakteristika Severnej morskej cesty je mimoriadne zásadná:
"Všetky tieto dopravné koridory zo severu na juh v európskej časti Ruska, na Sibíri a Ďalekom východe, otvárajú možnosť priameho prepojenia a integrácie Severnej morskej cesty s hlavnými logistickými uzlami na juhu nášho kontinentu, na pobreží Indického a Tichého oceánu. Pokiaľ ide o Severnú morskú cestu, Rusko nielen vyzýva svojich partnerov, aby aktívne využívali jej tranzitný potenciál. Dovoľte mi povedať viac: pozývame zainteresované štáty, aby sa priamo podieľali na jej rozvoji, a sme pripravení poskytnúť spoľahlivú ľadovú navigáciu, komunikáciu a zásobovanie. Už od budúceho roka bude plavba nákladných lodí ľadovej triedy po celej dĺžke Severnej morskej cesty celoročná. Vytvorenie uvedených medzinárodných a regionálnych logistických a obchodných trás objektívne odráža hlboké zmeny, ktoré prebiehajú v globálnej ekonomike."
Takže tu máme Putina, ktorý osobne vyzýva spoločnosti a podniky z celého globálneho Juhu, aby priamo investovali do integrácie celej Eurázie. A pre tých, ktorí toto posolstvo nepochopili, Suezský prieplav sa pre mnohých z celého Globálneho Juhu čoskoro stane reliktom geoekonomickej minulosti.
Skýti na koňoch na ceste za špičkovými technológiami
Fórum bolo názornou ukážkou toho, že BRI, otvorená platforma - na Západe nezrozumiteľný pojem - ďaleko presahuje rámec obchodu, rozvoja infraštruktúry a koridorov prepojenia. Ide aj o medzikultúrnu interakciu, tie povestné, Si-om definované "výmeny medzi ľuďmi", sú príkladom, pokiaľ ide o civilizačné spolužitie.
Stredoázijci a juhovýchodní Ázijci sa bratali na celom svete. Maďarský Viktor Orbán sa s radosťou rozprával s každým bez toho, aby bol označený za "autoritára", ktorý je v rozpore s "hodnotami" EÚ. Delegácia Talibanu vylepšila svoje kontakty, keď práve nediskutovala o čínskych investíciách do medi a výstavbe novej cesty cez Wachánsky koridor, ktorá priamo spája severný Afganistan so Sin-ťiangom.
Akoby išlo o high-tech remix ducha starovekých hodvábnych ciest, keď kočovní skýtski jazdci, obľubujúci zlaté šperky a čínsky hodváb, otvorili nový obchodný front tým, že pôsobili ako sprostredkovatelia uľahčujúci obchod cez Euráziu medzi Áziou a Európou.
Mimochodom, Európa a celý kolektívny Západ boli na fóre Pás a cesta takmer neviditeľní…, čo nás privádza k mýtu univerzalistického Západu, ktorý je teraz v troskách.
Kľúčovými bodmi zlomu boli v poslednom čase poníženie hegemóna v Afganistane; krach projektu Ukrajina - s prichádzajúcim kozmickým ponížením NATO, a tiež krach údajne neporovnateľnej izraelskej inteligencie v Palestíne, ktorá sa slepo pomstila prostredníctvom kolektívneho trestu.
Porovnajte to všetko s Putinom a Si v Pekingu. Nahromadené debakle poukazujú na neúprosný rozpad západného projektu "konca dejín". A bude ešte horšie: nová geoekonomická paradigma, o ktorej sa diskutovalo v Pekingu, bude naďalej urýchľovať bezohľadné, neúprosné ekonomické a geopolitické preťažovanie "najmocnejšieho národa v dejinách sveta" (copyright - Biely dom).
Američania sú absolútne zhrození, okrem iných prípadov, aj z toho, že Irán a Saudská Arábia teraz spoločne strategicky pripravujú Veľký obraz: nevyhnutný dôsledok Détente, ktorú najprv zosnovali Rusi a potom uzavreli Číňania.
Američania sú absolútne paralyzovaní skutočnosťou, že BRI a BRICS 11 sú už zapojené do procesu prevrátenia imperiálneho, neokoloniálneho obchodného modelu Západu naruby.
Putin, Si a hostia na fóre Pás a cesta jasne povedali, že ide v podstate o nové dodávateľské reťazce, nové a vylepšené námorné hodvábne cesty a obchádzanie západom kontrolovaných koridorov. Všetko to vedie k prepojenému labyrintu, v ktorom sa nachádzajú BRI, BRICS, EAEU a SCO.
Jedenástka BRICS pod vedením Ruska a Číny - a ďalej (Putin naznačil, že Indonézia sa stane jedným z nových členov v roku 2024), už prevracia naruby všetky Mackinderom nasiaknuté fantázie na ceste k zjednoteniu Eurázie a ku konfigurácii Afro-Eurázie ako rozšíreného, mierového a dominantného Jadra.
Preložené z článku “Pepe Escobar: Russia, China Map Out New Economic Order in Beijing“, 20.10. 2023