Si prekonal Bidena v San Franciscu
Pepe Escobar - Sputnik: Na jednej strane stola sedí líder globálneho Juhu, ktorý je na vrchole svojej kariéry. Na druhej strane šepkajúca múmia, ktorá predáva ilúziu, že je "vodcom slobodného sveta".
Pepe Escobar, Sputnik International, 16.11. 2023
Bolo to pred, počas alebo po rozhodujúcom bilaterálnom stretnutí dvoch najväčších svetových mocností… Už počas úvodných príhovorov bol americký minister zahraničných vecí Tony Blinken, sediaci po pravej strane múmie, vystrašený ako James Stewart, ktorý sa bojí výšok v Hitchcockovom filme "Vertigo" - tušil, že každú chvíľu príde skazu.
A potom sa to stalo - na záverečnej tlačovke. Joe Biden, herec hrajúci Múmiu, po príslovečnom úsmeve povedal, že čínsky prezident Si Ťin-pching je "diktátor". Pretože je vodcom komunistickej krajiny.
Všetky tie predchádzajúce dômyselné plány sa v okamihu rozplynuli. Predbežne ružový scenár sa zmenil na nočnú moru. Reakcia čínskeho ministerstva zahraničných vecí bola ostrá ako jednohubka Dashiella Hammetta - s jasným kontextom: bolo to nielen "mimoriadne nesprávne", ale aj "nezodpovedná politická manipulácia".
Všetko uvedené, samozrejme, predpokladalo, že Múmia vie, kde sa nachádza a o čom hovorí "len tak mimochodom", a nie to, čo mu diktuje jeho všadeprítomné slúchadlo.
Biely dom prezradil zápletku
Dráma Si-Biden, ktorá trvala niečo vyše dvoch hodín, nebola práve novou verziou filmu Vertigo. Washington a Peking sa zdali byť celkom prítulní, keď spoločne prisľúbili príslovečnú podporu a posilnenie "dialógu a spolupráce v rôznych oblastiach"; medzivládny dialóg o umelej inteligencii; spoluprácu v oblasti kontroly drog; návrat k rozhovorom na vysokej vojenskej úrovni; "konzultačný mechanizmus námornej bezpečnosti"; výrazné zvýšenie počtu letov do začiatku roka 2024; a "rozšírenie výmen" v oblasti vzdelávania, zahraničných študentov, kultúry, športu a obchodných kruhov.
Hegemón mal ďaleko od toho, aby Pekingu ponúkol neoceniteľného Maltézskeho sokola ("o čom každý sníva"). Čína si už upevnila pozíciu najväčšej obchodnej ekonomiky na svete podľa parity kúpnej sily. Čína napreduje závratnou rýchlosťou v technologických pretekoch aj pod nepríjemnými sankciami USA. Mäkká sila Číny v krajinách globálneho Juhu/globálnej väčšiny sa každým dňom zvyšuje. Čína spoluorganizuje s Ruskom spoločné úsilie o dosiahnutie multipolarity.
Čítanie v Bielom dome, akokoľvek nevýrazné sa môže zdať, v skutočnosti prezrádza kľúčovú časť zápletky.
Biden - vlastne jeho slúchadlo - zdôraznil "podporu slobodného a otvoreného Indopacifiku"; obranu "našich spojencov v Indopacifiku"; "záväzok k slobode plavby a preletov"; "dodržiavanie medzinárodného práva"; "udržiavanie mieru a stability v Juhočínskom a Východočínskom mori"; "podporu obrany Ukrajiny pred ruskou agresiou"; a "podporu práva Izraela na obranu proti terorizmu".
Peking podrobne chápe kontext a geopolitický podtext každého z týchto záväzkov.
V prepise sa neuvádza, že sa Bidenovi sprievodcovia snažili presvedčiť Číňanov aj o tom, aby prestali nakupovať ropu od svojho strategického partnera Iránu.
To sa však nestane. Čína doviezla z Iránu za prvých 10 mesiacov roku 2023 v priemere 1,05 milióna barelov ropy denne - a tento objem stále rastie.
Americký Think Tankland, ktorý vždy vynikal v dezinformáciách, uveril vlastnej naivnej projekcii, že Si sa hrá na tvrdého chlapa proti USA v Ázii, pretože vie, že Washington si nemôže dovoliť tretiu milostnú aféru, pardon, vojnový front popri Ukrajine a Izraeli/Palestíne.
Faktom je, že Si vie všetko o imperiálnych, rotujúcich hybridných vojnových frontoch, plus ďalších, ktoré sa dajú zapnúť jedným pohybom vypínača. Hegemon naďalej vyvoláva nepokoje nielen na Taiwane, ale aj na Filipínach, v Japonsku, Južnej Kórei, Indii a naďalej koketuje s možnými farebnými revolúciami v Strednej Ázii.
K priamej konfrontácii medzi USA a Čínou zatiaľ nedošlo vďaka tisícročným skúsenostiam čínskej diplomacie a dlhodobej vízii. Peking podrobne vie, ako je Washington súčasne v režime plnej hybridnej vojny proti BRI (iniciatíva Pásmo a cesta) a BRICS - čoskoro už BRICS 11.
Čína a USA majú len dve možnosti
Čínsko-americký reportér sa po úvodných slovách v mandarínčine spýtal Si, či Bidenovi dôveruje. Čínsky prezident otázke dokonale porozumel, pozrel sa na ňu a neodpovedal.
To je kľúčový dejový zvrat. Si predsa od začiatku vedel, že sa rozpráva s manipulátormi ovládajúcimi Bidenovo slúchadlo. Navyše si bol plne vedomý toho, že Biden, vlastne jeho manipulátori, kvalifikovali Peking ako hrozbu pre "medzinárodný poriadok založený na pravidlách", nehovoriac o neúnavných obvineniach z "genocídy Sin-ťiangu" plus o zadržiavacom cunami.
Nie náhodou Si v marci minulého roka v prejave k významným predstaviteľom komunistickej strany výslovne uviedol, že USA sú zapojené do "nášho komplexného zadržiavania, obkľúčenia a potláčania".
Šanghajský vedec Čžen Dongsiao navrhuje, aby sa Čína a USA zapojili do "ambiciózneho pragmatizmu". Presne v tomto duchu sa nieslo aj Siovo hlavné vystúpenie v San Franciscu:
"Čína a USA majú v ére globálnych transformácií, akú už sto rokov nezažili, dve možnosti: Jednou z nich je posilniť solidaritu a spoluprácu, spojiť svoje sily s cieľom čeliť globálnym výzvam a podporovať globálnu bezpečnosť a prosperitu. Druhou je držať sa mentality nulového súčtu, vyvolávať súperenie a konfrontáciu a viesť svet k nepokojom a rozdeleniu. Tieto dve možnosti poukazujú na dva odlišné smery, ktoré rozhodnú o budúcnosti ľudstva a planéty Zem."
To je tak vážne, ako to len môže byť a Si dodal kontext. Čína sa nezapája do koloniálneho plienenia, nemá záujem o ideologickú konfrontáciu, nevyváža ideológiu a nemá v pláne prekonať alebo nahradiť USA. USA by sa teda nemali pokúšať Čínu potlačiť alebo zadržať.
Bidenovi sprievodcovia mohli Siovi povedať, že Washington sa stále riadi politikou jednej Číny - aj keď pokračuje v zbrojení na Taiwan podľa zvrátenej logiky, že Peking by mohol "napadnúť". Si opäť poskytol stručný pádny argument: "Čína sa nakoniec nevyhnutne zjednotí s Taiwanom".
40 000 dolárov za večeru so Si
V tomto sotva skrývanom napätí sa v San Franciscu uľavilo v podobe obchodu. Všetci a ich korporátni susedia - Microsoft, Citigroup, ExxonMobil, Apple - sa nevedeli dočkať stretnutia s lídrami z niekoľkých krajín APEC. A najmä z Číny.
APEC predsa predstavuje takmer 40% svetovej populácie a takmer 50% svetového obchodu. Ide tu o Áziu a Tichomorie - nie o "Indopacifik", prázdnu hru na "medzinárodný poriadok založený na pravidlách", o ktorej nikto nič nevie, a už vôbec nie o tom, že by sa uplatňovala kdekoľvek v Ázii. Ázia a Tichomorie sa budú v roku 2023 podieľať na celosvetovom raste najmenej dvoma tretinami - a to aj naďalej.
Preto mala obchodná večera v hoteli Hyatt Regency, na ktorú Národný výbor pre vzťahy medzi Spojenými štátmi a Čínou (NCUSCR) a Americko-čínska obchodná rada (USCBC) usporiadali večeru s cenami vstupeniek od 2 000 do 40 000 USD, mimoriadny úspech. Si bol nevyhnutne hlavnou hviezdou programu.
Korporátni šéfovia vopred dobre vedeli, že USA odstúpili od Komplexnej a progresívnej dohody o Transpacifickom partnerstve (CPTPP) a že nový obchodný gambit, takzvaný Indo-tichomorský hospodársky rámec (IPEF), je v podstate stratený podnik. IPEF sa síce zaoberá otázkami dodávateľského reťazca, ale nezasahuje do podstaty veci: nižších ciel a širokého prístupu na trh.
Si tam teda mal investorom "predať" nielen Čínu, ale aj veľkú časť ázijsko-tichomorského regiónu.
Deň po San Franciscu sa jadro diania presunulo do Šanghaja a na rusko-čínsku konferenciu na vysokej úrovni; to je ten druh stretnutia, na ktorom sa v rámci strategického partnerstva formulujú ďalšie cesty v rámci Dlhého pochodu k multipolarite.
V San Franciscu Si zdôraznil, že Čína rešpektuje "historické, kultúrne a geografické postavenie" USA, a zároveň vyjadril nádej, že USA budú rešpektovať "cestu socializmu s čínskymi charakteristikami".
A tu sa zápletka nočnej mory blíži k záverečnej prestrelke. To, v čo Si dúfa, sa nikdy nestane, keď zahraničnú politiku USA riadia straussovskí neokonskí psychopati. A to rázne potvrdila aj Múmia alias Joe "diktátor" Biden svojím záverečným výkrikom do tmy.
Toľko k praktikovi reálnej politiky Josephovi "mäkká sila" Nyeovi, jednému z mála realistov, ktorí veria, že Čína a USA sa podobne ako James Stewart a Kim Novaková vo filme "Vertigo" navzájom potrebujú a nemali by sa oddeľovať.
No, žiaľ, vo filme "Vertigo" sa hrdinka ponorí do prázdna a zomrie.
Preložené z článku “Pepe Escobar: Xi Outmaneuvers Biden in San Francisco“, 16.11. 2023