Verejný príklon Ruska k Palestíne
Pepe Escobar - The Cradle: Keďže podpora Západu izraelskej vojne v Gaze sa stáva neospravedlniteľnou, Moskva sa pridáva k svetovej väčšine na obranu Palestíny.
Pepe Escobar, The Cradle, 7.11. 2023
Zložitá a diferencovaná otázka geopolitickej neutrality Ruska v izraelsko-palestínskej tragédii bola minulý týždeň konečne jednoznačne objasnená.
Dôkazom A je prejav ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý sa 30. októbra osobne obrátil na Bezpečnostnú radu svojej krajiny, najvyšších vládnych predstaviteľov a šéfov bezpečnostných agentúr.
Medzi jeho poslucháčmi boli okrem iných významných osobností aj premiér Michail Mišustin, predseda Dumy Vjačeslav Volodin, tajomník Bezpečnostnej rady Nikolaj Patrušev, minister zahraničných vecí Sergej Lavrov, riaditeľ FSB Alexander Bortnikov a riaditeľ SVR (zahraničnej rozviedky) Sergej Naryškin.
Netrvalo dlho a Putin podrobne opísal oficiálny postoj Ruskej federácie v súčasnom geopolitickom ohni dvoch vzájomne prepletených vojen, ukrajinskej a izraelsko-palestínskej. Adresoval to ako svojmu vysokopostavenému publiku, tak aj politickému vedeniu západného hegemóna."
"Neexistuje žiadne ospravedlnenie pre hrozné udalosti, ktoré sa teraz odohrávajú v Gaze, kde sú bez rozdielu zabíjané státisíce nevinných ľudí, ktorí nemajú kam utiecť alebo sa ukryť pred bombardovaním. Keď vidíte zakrvavené deti, mŕtve deti, utrpenie žien a starých ľudí, keď vidíte zabitých zdravotníkov, samozrejme, že vás to núti zatínať päste, pretože sa vám tisnú slzy do očí."
Koalícia chaosu pod vedením USA
Potom prišiel náhľad kontextu: "Musíme jasne pochopiť, kto v skutočnosti stojí za tragédiou ľudí na Blízkom východe a v iných regiónoch sveta, kto organizuje tento smrtiaci chaos a kto z neho profituje."
Putin bez okolkov označil "súčasné vládnuce elity v Spojených štátoch a ich satelitoch" za "hlavných beneficientov globálnej nestability, ktorú využívajú na získavanie svojej krvavej renty". Ich stratégia je tiež jasná. Spojené štáty ako globálna superveľmoc slabnú a strácajú svoje postavenie, čo všetci vidia a chápu, aj súdiac podľa trendov vo svetovej ekonomike."
Ruský prezident priamo spojil americkú snahu rozšíriť "svoju globálnu diktatúru" s politickou posadnutosťou podporovať nepretržitý chaos: "Tento chaos jej pomôže zadržiavať a destabilizovať svojich súperov, alebo ako oni hovoria, svojich geopolitických protivníkov, medzi ktorých zaraďujú aj našu krajinu, čo sú v skutočnosti nové globálne centrá rastu a suverénne nezávislé krajiny, ktoré nie sú ochotné viac sa podriaďovať a hrať úlohu vazalov."
Čo je kľúčové, Putin si dal záležať na tom, aby "znovu zopakoval" svojmu internému publiku i publiku globálneho Juhu, že "vládnuce elity Spojených štátov a ich satelitov stoja za tragédiou Palestínčanov, masakrom na Blízkom východe vo všeobecnosti, konfliktom na Ukrajine a mnohými ďalšími konfliktami vo svete - v Afganistane, Iraku, Sýrii atď."
Je to životne dôležitý bod. Spojením vinníkov konfliktu na Ukrajine a vojny v Gaze - "Spojených štátov a ich satelitov" - ruský prezident fakticky hodil Izrael do jedného vreca so západným hegemónom a jeho programom "chaosu".
Moskva sa pridáva ku skutočnému "medzinárodnému spoločenstvu"
V podstate nám to hovorí o tom, že Ruská federácia sa jednoznačne stotožňuje s drvivou väčšinou verejnej mienky globálneho Juhu/globálnej väčšiny - od arabského sveta po všetky krajiny islamu a ďalej, v Afrike, Ázii a Latinskej Amerike.
Zaujímavé je, že Moskva sa stotožňuje s analýzami iránskeho vodcu ajatolláha Chameneího - strategického partnera Ruska - a generálneho tajomníka Hizballáhu Hasana Nasralláha, ktorý vo svojom prenikavom, sofistikovanom, Sun-Tzuom podfarbenom prejave z minulého piatku hovoril o "pavúkovi, ktorý sa snaží do svojej pavučiny zamotať celú planétu a celý svet".
Dôkaz B o oficiálnom postoji Ruska, konkrétne k izraelsko-palestínskej otázke, priniesol stály zástupca Ruska pri OSN Vasilij Nebenzya na mimoriadnom zasadnutí Valného zhromaždenia OSN o Palestíne dva dni po Putinovom prejave.
Nebenzya celkom jasne uviedol, že Izrael ako okupačná mocnosť nemá "právo na sebaobranu", čo bolo podporené rozhodnutím Medzinárodného súdneho dvora OSN z roku 2004.
Vtedy súd 14 hlasmi z 15 súdnych členov tiež konštatoval, že izraelská výstavba masívneho múru v okupovanej Palestíne vrátane východného Jeruzalema je v rozpore s medzinárodným právom.
Nebenzya z právneho hľadiska zrušil donekonečna skloňovaný argument "práva na sebaobranu", ktorým sa oháňa Tel Aviv a celá galaxia NATO. Hegemon, ochranca Tel Avivu, nedávno vetoval brazílsky návrh humanitárneho návrhu Bezpečnostnej rady OSN len preto, že sa v ňom nespomínalo "právo Izraela na sebaobranu".
Aj keď zdôraznil, že Moskva uznáva právo Izraela na zaistenie svojej bezpečnosti, Nebenzya zdôraznil, že toto právo "by mohlo byť úplne zaručené len v prípade spravodlivého riešenia palestínskeho problému na základe uznaných rezolúcií Bezpečnostnej rady OSN."
Zo záznamov vyplýva, že Izrael nerešpektuje žiadnu rezolúciu Bezpečnostnej rady OSN o Palestíne.
Lavrovove priority v okupovanej Palestíne
Dôkaz C o postoji Ruska k Izraelu/Palestíne poskytol minister zahraničných vecí Sergej Lavrov na tlačovej konferencii s kuvajtským ministrom zahraničných vecí Sabahom Al-Sabahom dva dni po Nebenzyovom vystúpení v OSN.
Lavrov zopakoval priority Moskvy, ktoré už zdôraznili Putin a Nebenzya: urýchlené prímerie, humanitárne koridory a návrat k rokovaciemu stolu s cieľom rokovať o "nezávislom palestínskom štáte, ako to predpokladá Bezpečnostná rada OSN v hraniciach z roku 1967, ktorý by existoval v mieri a bezpečnosti s Izraelom".
Lavrov opäť zdôraznil, že sa používa niekoľko americko-izraelských taktík na odvrátenie pozornosti, "ktorých cieľom je oddialiť (ak nie pochovať) rozhodnutie Bezpečnostnej rady OSN o vytvorení palestínskeho štátu".
To podľa ruského ministra zahraničných vecí znamená odsúdenie Palestínčanov "na večnú existenciu bez práv. To nezabezpečí ani mier, ani bezpečnosť v regióne, len to prehĺbi konflikt. A ten sa vám nepodarí prehĺbiť. Zasiate bude ďalšie 'hrozno hnevu', ktoré rýchlo 'vyklíči'".
Lavrovova analýza, rovnako ako Putinova, sa zhoduje s Chameneího a Nasralláhovou: "Nejde o Gazu, ale o izraelsko-palestínsky konflikt. Štát Palestína je neoddeliteľnou súčasťou tohto riešenia."
Rusko zasieva semienka, aby mohlo vykonávať úlohu dôveryhodného sprostredkovateľa pre všetky strany v Izraeli/Palestíne - úlohu, ktorá je pre hegemóna úplne nevhodná, najmä po tichom súhlase so súčasnou izraelskou etnickou čistkou v Gaze.
Všetko je to tu, jasne formulované Lavrovom: "Pre nás bude zásadne dôležité poznať jednomyseľný názor arabského sveta." To je posolstvo zamerané konkrétne na sunnitské režimy, ktoré sú vazalmi Washingtonu. Potom, keď sa dajú dokopy, "podporíme arabské riešenie tejto veľmi zložitej otázky".
Predpoklad multipolarity: Mier v Palestíne
Ak sa pozrieme na dôkazy A, B a C spoločne, zistíme, že Moskva je vpredu. Celkové posolstvo - ktoré je presne dekódované na celom globálnom Juhu/Globálnej väčšine - je, že aj vzhľadom na nepretržité hazardné hry Impéria chaosu je nemenný, vylučovací sionistický projekt teraz mŕtvy.
Zatiaľ najmenej zlým riešením je arabská mierová iniciatíva z roku 2002, ktorú podpísali všetci od islamských krajín až po Rusko, Irán a Čínu: nezávislý palestínsky štát v hraniciach z roku 1967 s hlavným mestom Východný Jeruzalem.
Problémom je, ako presvedčiť nekontrolovateľný sionizmus, aby ustúpil. K nevyhnutným skutočnostiam na mieste by muselo patriť prerušenie zbraňovej/bezpečnostnej pupočnej šnúry Washingtonu a Tel Avivu - a vylúčenie neokonzervatívneho kresťanského sionistického matrixu v USA, ktorý je zhodou okolností hlboko zakorenený v silách naprieč Deep State, z celého geopolitického spektra.
Obidva tieto imperatívy sú nemožné - v krátkodobom, strednodobom a dokonca aj dlhodobom horizonte.
Medzitým jednoduchý pohľad na mapu ukazuje, že na všetky praktické účely je dvojštátne riešenie - od Západného brehu po pásmo Gazy - mŕtve. Pre lídrov multipolarity môže byť srdcervúce priznať si to. Bude trvať nejaký čas a posun vo verejnom diskurze, kým sa uzná, že jediné životaschopné riešenie je pre sionistický projekt najvyššou anatémou: jeden štát so Židmi a Arabmi žijúcimi spolu v mieri.
To všetko nás privádza k strohej formulácii: bez spravodlivého riešenia pre Palestínu zostáva hmatateľný mier v celom vznikajúcom spektre multipolarity nedosiahnuteľný. Súčasná umožnená hrôza v Gaze ukazuje, že mier naďalej nie je pre Ríšu chaosu prioritou, a bude potrebné, aby Rusko - možno aj s Čínou - zmenilo hru.
Preložené z článku “Russia's Public Pivot to Palestine“, 7.11. 2023